Dimmer
- Dimmer – Podstawowy bloczek służący do sterowania wyjściem modułów posiadających płynną regulację jasności.
Obsługiwane operacje
Płynna regulacja jasności.
Włączenie oświetlenia na zadany czas.
Regulacja jasności przyciskiem.
Włączenie oświetlenia z poziomu czujnika ruchu.
Możliwość zmiany czasu rozjaśniania i ściemniania z przycisku i czujnika ruchu.
Opis parametrów ikony
1 - Wejście sygnału sterującego.
2 - Nazwa bloczka nadana przez użytkownika.
3 - Wyjście sygnałowe.
4 - Stan bloczka: zielony – działa, czerwony - błąd.
5 - Komunikaty bloczka.
Wejście (1)
Tryby pracy dimmera można wywołać przy pomocy sygnału oznaczonego poprzez bloczek tag.
- Oznaczenia sygnałów bloczkami tag informują o źródle sygnału:
Tag: 1 - Sterowanie za pomocą przycisku.
Tag: 2 - Sterowanie za pomocą czujnika ruchu.
Tag: 3 - Wartości numeryczna - Poziom jasności dla przycisku.
Tag: 4 - Wartości numeryczna - Poziom jasności dla czujnika ruchu.
Tag: 5 - Wartości numeryczna - Czas załączenia dla przycisku.
Tag: 6 - Wartości numeryczna - Czas załączenia dla czujnika ruchu.
Tag: 7 - Wartości numeryczna - Czas rozjaśniania/ściemniania dla przycisku.
Tag: 8 - Wartości numeryczna - Czas rozjaśniania/ściemniania dla czujnika ruchu.
Operacje włączenia/wyłączenia oraz rozjaśniania i ściemniana wywołane za pomocą przycisku (tag: 1) są nadrzędnymi w stosunku do akcji wywoływanych za pomocą sygnałów czujnika ruchu (tag: 2).
Krótkie naciśnięcie (poniżej 3 s) przycisku (tag: 1) powoduje naprzemienne włączanie i wyłączanie ściemniacza.
Długie naciśnięcie (powyżej 3 s) przycisku (tag: 1) powoduje aktywację funkcji rozjaśniania lub ściemniania.
Krok funkcji ściemniania oraz rozjaśniania za pomocą przycisku (tag: 1) wynosi 5%.
Minimalna wartość jasności wywołana za pomocą przycisku (tag: 1) wynosi 5%.
Wysłanie wartości numerycznej w zakresie 0-100 (np. przy pomocy bloczka const) powoduje przepisanie tej wartości na wyjście bloczka.
Otrzymanie komendy set oznacza ustawienie jasności na wartość zdefiniowaną dla przycisku na czas nieokreślony (parametr „Przycisk czas włączenia” jest ignorowany) .
Otrzymanie komendy reset oznacza wyłącznie ściemniacza.
Impulsy pochodzące z czujnika ruchu (tag: 2) powodują włącznie ściemniacza na określoną jasność oraz czas, pod warunkiem, że nie jest już włączony za pomocą przycisku (tag: 1).
Kolejne impulsy z czujnika ruchu (tag: 2) powodują przedłużenie czasu włączenia ściemniacza.
Wyjście (3)
Bloczek dimmer zwraca wartość numeryczną 0-100 i ponawia ją co 5 minut.
Komunikaty bloczka (5).
Opis pod bloczkiem zawiera informację o poziomie jasności lub możliwym błędzie:
Invalid motion_time - Błędna wartość czasu dla czujnika ruchu - poza zakresem 0-12 godzin.
Invalid motion_value - Błędna wartość jasności dla czujnika ruchu - poza zakresem 0-100.
Invalid motion_transition_time - Błędna wartość czasu przejścia (rozjaśniania, ściemniania) dla czujnika ruchu - poza zakresem 0-10 min.
Invalid btn_time - Błędna wartość czasu dla przycisku - poza zakresem 0-12 godzin.
Invalid btn_value - Błędna wartość jasności dla przycisku - poza zakresem 0-100.
Invalid btn_transition_time - Błędna wartość czasu (rozjaśniania, ściemniania) dla przycisku - poza zakresem 0-10 min.
Invalid remember_last_value - Błędna lub brak wartości dla „Pamiętaj ostatnią wartość” - błąd podczas kopiowania ustawień JSON.
Invalid default_value - Błędna lub brak wartości dla „Wartość domyślna” - poza zakresem (0-100).
Too many tag connections - Błąd użycia zbyt dużej ilości bloczka tag o tym samym numerze.
Konfiguracja bloczka
- Ustawienia dostępne po podwójnym kliknięciu lewym przyciskiem myszy.
Nazwa - Nazwa bloczka nadana przez użytkownika.
Przycisk czas wł. - Czas (w sekundach) w jakim światło będzie aktywne po wyzwoleniu za pomocą tag: 1 - przycisk . Zakres 0-12 godzin (0 - nieskończoność).
Przycisk wartość[%] - Wartość domyślna jasności wyrażona w % dla wyzwolenia za pomocą tag: 1 - przycisk. Zakres 0-100.
Przycisk czas przejścia[s] - Czas (w sekundach) rozjaśniania/ściemniania (miękkie włączenie / wyłączenie) dla wyzwolenia za pomocą tag: 1 - przycisk. Zakres 0-10 min.
Czujnik ruchu czas wł[s] - Czas (w sekundach) w jakim światło będzie aktywne po wyzwoleniu za pomocą tag: 2- czujnik ruchu. Zakres 0-12 godzin (0 - nieskończoność).
Czujnik ruchu wartość[%] - Wartość domyślna jasności wyrażona w % dla wyzwolenia za pomocą tag: 2-czujnik ruchu. Zakres 0-100.
Czujnik ruchu czas przejścia[s] - Czas (w sekundach) rozjaśniania/ściemniania (miękkie włączenie / wyłączenie) dla wyzwolenia za pomocą tag: 2 - czujnik ruchu. Zakres 0-10 min.
Pamiętaj ostatnią wartość - Pamiętaj ostatnio ustawioną wartość za pomocą przycisku.
Wartość domyślna[%] - Wartość domyślna/początkowa po uruchomieniu projektu lub systemu.
Przykładowe wykorzystanie
W programach zamiast urządzeń fizycznych (wejścia) zostały wykorzystane bloczki inject. Umożliwia to przeprowadzenie symulacji bez konieczności posiadania fizycznych urządzeń.
Opis działania układu:
Impuls z bloczka „Włączanie i wyłączanie światła” przechodzi przez bloczek tag: 1, co umożliwia sterowanie bloczkiem dimmer tak jak za pomocą przycisku. Pierwszy impuls powoduje włączenie oświetlenia do wartości „Przycisk wartość” z czasem rozjaśniania „Przycisk czas przejścia”. Kolejny impuls powoduje wyłączenie oświetlenia z czasem ściemniania „Przycisk czas przejścia”. Długi impuls (powyżej 3 s), gdy oświetlenie jest włączone spowoduje płynne ściemnianie z krokiem 5% do wartości min 5%. Długi impuls (powyżej 3 s), gdy oświetlenie jest wyłączone spowoduje płynne rozjaśnianie z krokiem 5% . Jeśli funkcja „Pamiętaj ostatnią wartość” będzie zaznaczona to operacja ściemniania lub rozjaśniania nadpisze wartość pola „Przycisk wartość”.
Wartości z bloczka dimmer przekazywana jest na wyjście sterujące lampą w salonie.
Opis działania układu:
Impuls z bloczka „Natychmiastowe włączenie światła” powoduje aktywację bloczka command z ustawieniem „Set” (wartość ustawienia widoczna poniżej bloczka). Sygnał set jest przekazywany do bloczka dimmer, który natychmiast przyjmuje wartość ustawioną w polu „Przycisk wartość”. Opcja ta powoduje nadrzędne włączenie oświetlenia na nieskończoną wartość czasową. Impuls z bloczka „Natychmiastowe wyłączenie światła” powoduje aktywację bloczka „Command” z ustawieniem „Reset” (wartość ustawienia widoczna poniżej bloczka). Sygnał reset jest przekazywany do bloczka dimmer, który natychmiast przyjmuje wartość 0.
Wartości z bloczka dimmer przekazywana jest na wyjście sterujące lampą w salonie.
Opis działania układu:
Impuls z bloczka „Przycisk zmieniający światło na 0%, 50% i 100%” powoduje aktywację bloczka command z ustawieniem „UP” (wartość ustawienia widoczna poniżej bloczka). Sygnał UP jest przekazywany do bloczka „Impulse-counter”, który służy do zliczania ilości wciśnięć przycisku. Parametr „Wartość do” wynosi 4. Parametry „Krok” i „Wartość od” są ustawione na 1. Wartość ilości impulsów jest przekazywana za pomocą bloczka tag: 1 do comparator i porównywana z wartością stałą ustaloną w bloczku const. Wartość z bloczka const jest oznaczona za pomocą tag: 2 co umożliwia w bloczku „comparator porównanie jej z wartością z impulse-counter. Jeśli wartość tag: 1 - ilości impulsów jest równa wartości tag: 2 z bloczka const to generuje on sygnał true(1), w innym przypadku jest false(0). Sygnał true z bloczka comparator powoduje aktywację wybranego bloczka const w którym zapisana jest wartość procentowa wysterowania bloczka dimmer. Podanie liczbowe wartości oświetlenia nie wymaga stosowania bloczka tag: 1. Działanie: pierwszy impuls ustala wartość 0 (wyłącza); drugi impuls ustalają wartość 50%; trzeci impuls ustalają wartość 100%; czwarty impuls powodują wysłanie sygnału „Reset” do bloczka impulse-counter co powoduje ustawienie jego wartości na 1 tym samym aktywację punktu - 1 impulsu - 0%.
Wartość z bloczka dimmer przekazywana jest na wyjście sterujące lampą w salonie.
Obsługa czujnika ruchu.
Opis działania układu:
Impuls z bloczka „Czujnik ruchu” przechodzi przez bloczek tag: 2, co umożliwia sterowanie funkcją dimmera odpowiedzialną za czujnik ruchu. Impuls powoduje włączenie oświetlenia do wartości „Czujnik ruchu wartość” z czasem rozjaśniania „Czujnik ruchu czas przejścia”. „Czujnik ruchu czas” określa czas przez jaki będzie działać oświetlenie po wyzwoleniu impulsem. Wartość 0 oznacza pracę ciągłą. Każdy impuls dostarczony do dimmera za pomocą tag: 2 powoduje zresetowanie licznika czasu - wyłączenie oświetlenia dla czujnika ruchu. Wywołanie programu za pomocą impulsu z tag: 2 dla bloczka dimmer jest funkcją podrzędną. Priorytet mają operacie dla przycisku.
Wartości z bloczka dimmer przekazywana jest na wyjście sterujące lampą w salonie.
Opis działania układu:
Wartość jasności zadana jest za pomocą bloczka const - „Jasność” następnie oznaczona za pomocą tag: 1. Wartość jasności zmierzona za pomocą czujnika jest oznaczona za pomocą tag: 2, a następnie zostaje ona porównana w bloczku comparator z wartością zadaną. Jeśli wartość zadana jest wyższa niż zmierzona to bloczek comparator podaje wartość true, która jest przesyłana do bramki logicznej and. Bramka and wysyła wartość logiczną dla informacji pochodzącej z bloczka comparator i impulsu z czujnika ruchu. Wynik operacji logicznej and przesyłany jest za pomocą tag: 2 do bloczka dimmer.
Wartości z bloczka dimmer przekazywana jest na wyjście sterujące lampą w salonie.
Opis działania układu:
Program składa się z dwóch analogicznych części zależnych od godziny. Jeśli sygnał z bloczku clock-timer zwraca prawdę to do bloczka dimmer wysłana zostaje procentowa wartość jasności za pomocą tag: 4. W zależności który clock-timer aktualnie zwraca prawdę ta wartość jasności jest przekazywana do bloczka dimmer. Wartości w bloczkach clock-timer nie mogą się nakładać. W programie wprowadzone zostały dwie jasności w bloczkach const. Aktywowanie światło jest realizowane za pomoca czujnika ruchu przez wysłanie sygnału do bloczka immer za pomocą tag: 2.
Wartości z bloczka dimmer przekazywana jest na wyjście sterujące lampą w salonie.